Ravni krovovi
Tipovi ravnih krovova:
1. Neprohodni krovovi
2. Prohodni krovovi
3. Zeleni krovovi
1. Neprohodni krovovi
Neprohodni krovovi su najčešće ravnog oblika i imaju hidroizolacioni pokrivač koji je ili izložen i vidljiv, ili zaštićen i opterećen šljunkom ili drugim materijalom. U tehničkom smislu, krovove s izloženim hidroizolacionim pokrivačem nazivamo izloženim neprohodnim ravnim krovovima, a one s hidroizolacionim pokrivačem zaštićenim i opterećenim nazivamo zaštićenim neprohodnim ravnim krovovima. Svi navedeni tipovi krovova služe isključivo za zaštitu objekta od atmosferskih uticaja i nisu namenjeni za korišćenje ili redovnu upotrebu, već se koriste samo u servisne svrhe krova.
Izloženi neprohodni krov:
Opterećeni neprohodni krov
Izloženi neprohodni krov:
- Izloženi ravni krovovi koji nisu namenjeni za hodanje, su vrlo popularni u arhitekturi i često se koriste kao idealno rešenje za velike krovne površine. Ovaj tip krova posebno je opravdan za veće konstrukcije koje ne mogu podneti dodatna opterećenja. Ravni neprohodni krovovi sa hidroizolacionim slojem koji je izložen, su ekonomična i tehnički ispravna rešenja, posebno za velike objekte kao što su industrijske hale, magacini, trgovački i proizvodni centri… Naravno, ovaj tip krova se može primeniti i na manjim objektima, kao što su privatne kuće ili stambene zgrade.
- Hidroizolacioni sloj na izloženim neprohodnim ravnim krovovima samostalno preuzima ulogu zaštite objekta od nepovoljnih atmosferskih uticaja. Zbog toga se hidroizolacione membrane za ovaj tip krova često biraju kao najbolje i najefikasnije rešenje.
- Hidroizolacione krovne membrane koje se koriste za ovaj tip krova, moraju biti posebno dizajnirane, testirane i otporne na različite agresivne uslove kao što su UV zraci, vetar, hemikalije, ekstremne temperature i mehanička opterećenja.
Opterećeni neprohodni krov
- Krov s prirodnim šljunkom ima istu konstrukciju kao i izloženi ravni krov, ali sa slojem šljunka. Koriste se kod manjih krovova s AB konstrukcijom.
- Krovni sistem čine AB konstrukcija u padu ili na zahtev sa termoizolacijom, parna brana, termička izolacija, polipropilenski geotekstil, EPDM krovna membrana, zaštitno-drenažni sloj i krovni šljunak.
- Preporučuje se da krovni padovi budu minimalno 1,5% prema slivnicima i kanalima, a kao termičku izolaciju preporučuje se vodonepropusna struktura – ekstrudirani polistiren XPS . Zaštitni i drenažni sloj služi kao mehanička zaštita hidroizolacionih membrana i omogućava brzo dreniranje vode. Krovni šljunak treba biti zaobljenih ivica, granulacije 16-32 mm i bez sitnih čestica.
- U prošlosti su balastni krovovi imali prednost nad krovovima sa izloženom hidroizolacionom membranom, ali danas se koriste uglavnom iz estetskih razloga ili zbog ekstremno jakih udara vetra.
2. Prohodni krovovi
Kada govorimo o prohodnim krovovima, mislimo na krovne pozicije koje služe kao površina za svakodnevnu iskorišćenost konstrukcije objekta koja je zaštićena od fizičkih oštećenja i štetnih atmosferskih uslova zajedno sa ogradom radi bezbednog korišćenja. Arhitektonski, prohodni krovovi su važni jer predstavljaju najviši deo objekta ili pojedinih njegovih delova. Osim što pružaju zaštitu, prohodni krovovi se takođe koriste kao korisne spoljne površine za različite namene poput prolaza, igrališta, mjesta za trening i zabavu, parkinga i drugo. ( moraju biti ograđeni radi bezbednosti). Prohodni krovovi se sastoje od donjeg dijela u kome se nalazi hidroizolacioni sistem, i gornjeg sloja koji je izložen i treba da ima karakteristike koje odgovaraju njegovoj nameni. Završni slojevi mogu biti betonske ploče ili u novije vrijeme gumene antistres kocke koje imaju mnogo manju težinu i manje opterećuju konstrukciju objekta.
3. Zeleni krovovi
Zeleni krovovi, predstavljaju inovativno rješenje koje nudi brojne prednosti za domove i okolinu, inteligentno su i održivo rješenje za budućnost vašeg stambenog prostora. Povećanje vrijednosti imovine, ekološki benefiti i energetska efikasnost čine ih izvanrednim izborom za moderne domove. Jedino zbog čega zeleni krovovi nisu u velikoj mjeri rasprostranjeni je veće početno ulaganje od konvencionalnih krovova, sve ostale stvari idu u prilog zelenih krovova, prije svega tu su ekološke prednosti jer zeleni krov smanjuje zagađenje zraka i vode i poboljšava zdravlje ljudi, pristup prirodi i zelenim površinama na krovovima može smanjiti stres i poboljšava mentalno zdravlje stanara, smanjujući na taj način i zdravstvene troškove. Postoje različite vrste zelenih krovova, među njima su dvije osnovne podjele a to su ekstenzivni zeleni krovovi (sa tanjim slojem supstrata) i intenzivni zeleni krovovi (sa dubljim slojem supstrata), svaki sa svojim specifičnim karakteristikama i mogućnostima prilagođavanja vašim potrebama.
Ekstenzivni zeleni krov
Intenzivni zeleni krov
Ekstenzivni zeleni krov
- Ekstenzivni zeleni krovovi mogu biti ravni ili kosi, u zavisnosti od krovne konstrukcije na koju se postavljaju. Prednost ekstenzivnih zelenih krovova se ogleda u tome što se mogu instalirati na gotovo sve krovne konstrukcije, bilo kog objekta, jer imaju malu specifičnu težinu.
- Ovaj tip ozelenjavanja krovova podrazumeva biljne vrste koje imaju mali korjenski sistem i koje lako podnose sušu. Ovim vrstama pripadaju biljke sedumi, ali i druge travne vrste livadskog tipa.
- Ovaj tip krova se smatra neprohodnim zelenim krovom.
Intenzivni zeleni krov
- Intezivni zeleni krov je sistem ozelenjavanja krovova koji podrazumeva formiranje celokupne oaze krovnog vrta, koju možete koristiti intezivno i neograničeno za one svrhe koje vi birate.
- Intenzivni zeleni krov je multifunkcionalni sistem sa većom mogućnošću akumulacije vode. Pogodan je za travnjake, perene, a sa dubljim specijalizovanim supstratom, za žbunje i drveće.
- Intenzivni zeleni krov omogućava veliku raznovrstnost koncepta prilikom dizajna, čak i vodene elemente u prostoru. Takođe je moguće uključiti i interne površine pri projektovanju kao što su pješačke staze, terase, kolske staze ili dječija igrališta itd.
NAVIGACIJA